ניתוח ההשתלה

משך ניתוח השתלת כבד עם כל שלבי ההכנה בחדר הניתוח הוא בדרך כלל בין 18 - 12 שעות, במהלכו ידאג הצוות הרפואי לעדכן את בני משפחתך. תהליך ההשתלה מורכב ומחייב שתוף פעולה של מומחים רבים בתחום מחלות הכבד, הכירורגיה, ההרדמה, עובדי חדר ניתוח ואנשי מעבדה.

 תהליך הניתוח

  • הסרת הכבד מהתורם – בניתוח זה מוציאים את הכבד בשלמותו ומשמרים את כלי הדם שלו. את הכבד משמרים לאחר שטיפתו  בתמיסה מיוחדת בתוך צידנית המכילה קרח.  הכבד ניתן לשימור בקור עד ל 16 – 12 שעות לאחר ההוצאה מהתורם (זמן איסכמיה קרה).
  • הוצאת הכבד מהחולה – בעת תהליך זה  תזדקק לתמיכה מלאכותית בפעילות הכבד עד לחיבור הכבד  החדש.
  • הכנסת הכבד החדש – לפני השתלת הכבד מנקים את הכבד מהשומן והרקמות העוטפות אותו ומכינים את כלי הדם לחיבור. לאחר הנחת הכבד החדש באזור המיועד, מבצעים חיבורים של כלי דם וכן חיבור של  דרכי מרה.

 צלקת הניתוח עוברת דרך שרירי הבטן לרוחבה בחלק העליון מתחת לקשת  הצלעות כאשר לעיתים מוסיפים חתך נוסף במרכז הבטן לכיוון עצם החזה. בתום הניתוח סוגרים את דופן הבטן ומשאירים נקז/ים לניקוז נוזלים המופרשים לחלל הבטן.

 כמו בכל ניתוח, כך גם בניתוח השתלה, ייתכנו סיבוכים בלתי צפויים ובמהלכו הינך חשוף לסכנות כ- זיהומים, דמומים, דחיית השתל. אך ברוב המקרים קיים סיכוי טוב שתעבור את ההשתלה בהצלחה.

בתום הניתוח  תועבר לחדר התאוששות ואחר כך ליחידה לטיפול נמרץ. בשלב זה  תהיה מחובר למכשירים וצינורות שונים. בעת שהותך בטפול נמרץ יוכלו בני משפחתך לבקרך בתיאום עם צוות היחידה ותוך נקיטת אמצעי זהירות כמו לבישת חלוק, מסיכה וכובע, מאחר והינך חשוף לזיהומים.

 משך שהייתך ביחידה תלוי בקצב התקדמותך והחלמתך. כאשר צוות ההשתלה שלך יחליט כי הגיע הזמן לשחררך מהיחידה לטיפול נמרץ תועבר למחלקה הכירורגית /מחלקת ההשתלות, להמשך טיפול ומעקב. עדיין תהיה מחובר למספר צינורות אשר יוסרו בהדרגה.

 

 חזרה לראש העמוד