החלפה גנרית של תרופת מקור מדכאת מערכת חיסון אצל מושתלי כבד פרוגרף (Tacroilmus)

20/02/2013

העמותה למושתלי כבד

 Liver Transplentees' Association

עמותה רשומה מס. 580236271

 

 

פברואר 2013

 

חברות וחברים שלום ,

 

 

החלפה גנרית של תרופת מקור מדכאת מערכת חיסון אצל מושתלי כבד –

פרוגרף  (Tacroilmus)

 

כידוע לכם, לכל תרופה מקורית יש תקופה מוגבלת של כמה שנים (עד 20 שנה) לשמירה על בלעדיות הפטנט. במקרים רבים, ובעיקר כשמדובר בתרופות למחלות נפוצות, לקראת תום תקופת הבלעדיות מכינות חברות תרופות מתחרות תרופה שהיא העתק של התרופה המקורית. העתקה זו מכונה "תרופה גנרית"

 

החלפה גנרית של תרופות מדכאות מערכת חיסון במושתלי איברים מלווה בבעייתיות שכן תרופות אלו הן בעלות טווח טיפולי צר, דהיינו, השימוש בהן מחייב איזון תרופתי מדויק ביותר שכן אפילו ירידה מזערית ברמת התרופה בדם עלולה להביא לדחיית השתל, מאידך, כל עליה קלה עלולה לגרום לתחלואה חריפה ביותר עד קטלנית.

 

סכנות אלו מחמירות נוכח הרישום לחלופה גנרית לתרופת המקור - פרוגרף.

 

בשל רגישות גבוהה זו ועל בסיס המחויבות לשמירה על רצף טיפול, העמותה פנתה אל הנהלת משרד הבריאות (נובמבר 2011) והתריעה על הסכנות הנשקפות לציבור מושתלי האיברים בישראל בשל העדר הנחיות ברורות במעבר מתרופת מקור מדכאת מערכת חיסון  לתרופה גנרית.

העמותה ציינה כי נדרשת מדיניות החלפה גנרית זהירה ושמרנית ביותר ולכן, ראוי כי רק הרופא המטפל יהא רשאי לקבל החלטה על החלפה גנרית של תרופות מדכאות מערכת חיסון עבור כל מטופל באופן אינדבדואלי.

 

לאחרונה הובא לידיעתנו כי משרד הבריאות  יצא בהנחיות ברורות בנושא, אותם  אישר  בעדכונים  המופיעים  בעלון  לצרכן המצורף לתרופה פרוגרף ((Tacrolimus .

 

להלן  תוספת המידע בעלון לצרכן -

 

"לפני שימוש בתרופה:

אין להחליף בתכשיר טקרולימוס אחר אלא בידיעתו ובאישורו של הרופא ממרפאת ההשתלות בו הינך מטופל.

 

אזהרות

לתשומת ליבך,  חשוב שתוודא שאתה תמיד מקבל את אותה התרופה שרשם לך מומחה ההשתלות בכל פעם שאתה מקבל את התרופה בבית המרקחת. אם התרופה שקיבלת נראית שונה מזו שאתה מקבל בדרך כלל או שהנחיות השימוש השתנו, אנא פנה מיד לרוקח לוודא שקיבלת את התרופה הנכונה. כל החלפה או שינוי מינון של תרופה המכילה טקרולימוס (החומר הפעיל בתרופה) חייבים להתבצע בידיעתו ובאישורו של הרופא ממרפאת ההשתלות בה הינך מטופל.

אנא בדוק את שמו המסחרי של התכשיר שרשם הרופא במרשם מול התרופה שקיבלת מהרוקח וודא שהם זהים."

 

לידיעתכם ותשומת ליבכם.

בברכת בריאות,

שרה שומוביץ-וקסלר, יו"ר

 

----------------------------------------------
ת.ד. 32178, תל-אביב 61321
טל:   03-5441640

www.livertrans.org.il / contact@livertrans.org.il

הדפסשלח לחבר