השתלות בישראל: יותר תרומות של חיים, פחות ממתים

11/01/2011

השתלות בישראל: יותר תרומות של חיים, פחות ממתים
מאת: אריאל נוי, מערכת וואלה! חדשות
יום שלישי, 11 בינואר 2011, 8:47
 
המרכז הלאומי להשתלות פרסם דו"ח סיכום פעילות שנתי ממנו עולה כי חלה עלייה בכמות תורמי האיברים החיים. למרות זאת מתו 124 חולים בעודם ממתינים לאיברים
 
למרות עלייה בכמות ההשתלות מתורמים חיים, מתו בשנת 2010 124 איש שהמתינו להשתלה, כך עולה מדו"ח סיכום שנתי של המרכז הלאומי להשתלות. מתוך החולים שמתו, 39 המתינו לכליה, 37 חולים המתינו לכבד, 17 חולים המתינו ללב ושמונה המתינו לריאה. ממרכז ההשתלות הלאומי נמסר כי נפתרו מרבית המגבלות הלוגיסטיות לקביעת מוות מוחי נשימתי, שנוצרו בעקבות החוק מ- 2008, בזכות הוספת מיכשור רפואי לרשימת המכשירים לקביעת המוות המוחי-נשימתי, ובזכות הכשרות שבוצעו למבצעים ולמפענחים של הבדיקות.
 
עוד עולה מהדו"ח השנתי כי חלה ירידה במספר ההשתלות מתורמים מתים, זאת למרות שמירה על שיעור היענות לתרומה ושיעור ההסכמות של משפחות לתרום איברים הגבוה יחסית ועומד על כ- 50%. לפי הדו"ח, גילם של התורמים עולה בצורה מתמדת. למעלה משליש מהתורמים (36%) הם מעל גיל 60 ומחציתם בני 70-80. עובדה זאת פוסלת מראש את האפשרות לתרומות לב, ובחלק מהמקרים גם תרומת ראות. כתוצאה מכך חלה עלייה ברשימת הממתינים להשתלה, ובתמותה של ממתינים.
 
פרופסור רפי ביאר, יו"ר ועדת ההיגוי של המרכז הלאומי להשתלות אמר כי "לאור הירידה במספר ההשתלות, המרכז להשתלות ומשרד הבריאות ישקיעו השנה בתוכניות חלופיות להגדלת מספר התרומות מתורמים חיים ומתורמים ללא לב פועם. כמו כן ישקיעו בהגדלת הנכונות של הציבור לתרום איברים ולחתום על כרטיס תורם אדי".
 
תכנית לחילופי תורמים
 
מנכ"ל משרד הבריאות ד"ר רוני גמזו התחייב בפני חברי ועדת ההיגוי של המרכז הלאומי להשתלות ליישם כל הצעה נוספת שתגובש על ידי המרכז הלאומי להשתלות גם אם יידרשו לכך משאבים ומאמצים מיוחדים. "השנה חייבת להיות התגייסות של כלל מערכת הבריאות לנושא זה", אמר גמזו.
 
מהדו"ח עולה עוד כי הקמפיין הפרסומי ליידוע הציבור על תוכנית הקדימות בתור להשתלה לחותמים על כרטיס תורם "אדי" הניב 24,000 חותמים וכיום חתומים על הכרטיס 561 אלף בני אדם. בשנה הקרובה מתוכננת הפעלת תוכנית חדשה לחילופי תורמים – עבור תורמיכליה חיים, שלא נמצאו מתאימים לתרום לקרוביהם ותוכנית נוספת להשתלות מתורמים ללא לב פועם, תורמים שמתו לאחר הפסקת פעילות המוח והלב ושניתן בשיטות מיוחדות להנציל את הכליות ולהשתילן. תוכנית זו כרוכה בהכנות מורכבות ולכן במהלך השנה יוחל בפיילוט בשלושה מרכזי השתלה. פרטי התוכנית יוצגו במפורט לקראת הפעלתה.
 

כיום עומדת רשימת ההמתנה על 1,117 ממתינים להשתלה מתוכם 773 מחכים לכליות, 159 לכבד, 128 ללב, 79 לריאות ושניים ללב וריאות.

 

 

הדפסשלח לחבר